Czy będąc honorowym dawcą krwi będę mógł także korzystać z ulgi poza terenem miasta Stalowa Wola?
Tak. Honorowi Dawcy Krwi korzystają z usług MZK bezpłatnie w całej sieci komunikacji miejskiej. W trakcie kontroli należy okazać Bilet Wolnej Jazdy.
Jeżeli jestem rencistą i chcę pojechać poza Stalową Wolę, to jaki obowiązuje mnie bilet?
Rencistom i emerytom przysługuje ulga (50%) na przejazdy autobusami MZK w całej sieci, czyli podróż ze Stalowej Woli (strefa A) do Niska (strefa B) wiąże się z koniecznością skasowania biletu za 1,50 zł.
W przypadku dziecka 4-letniego jaki bilet obowiązuje w mieście Stalowa Wola oraz poza miasto np. do Niska?
Dzieci do momentu rozpoczęcia nauki w szkole podróżują bezpłatnie. Zatem czterolatek może korzystać z naszych usług bez konieczności kasowania biletu. Ulga obowiązuje w Stalowej Woli (w strefie A) oraz poza Stalową Wolą (strefa B).
Jestem uczennicą liceum w Stalowej Woli. Mieszkam w Nisku. Czy mogę korzystać z biletu ulgowego?
Tak. Uczniowie, bez względu na miejsce zamieszkania kogą korzystać z biletów ulgowych – jednorazowych i okresowych.
Czy emeryt zamieszkały w Pysznicy może skorzystać z biletu za 1,50 zł, jeżeli korzysta z autobusu MZK na trasie Pysznica – Stalowa Wola?
Tak, wszyscy emeryci i renciści mogą korzystać z biletów ulgowych. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.
Mieszkam w Stalowej Woli, jestem emerytką i w lipcu tego roku skończę 70 lat. Czy przed dniem urodzin mogę korzystać z bezpłatnych przejazdów?
Tak. Mieszkańcy Stalowej Woli, którzy są emerytami lub rencistami i jednocześnie ukończyli 60. rok życia mogą korzystać z przejazdów bezpłatnych autobusami MZK od 01.01.2016r. Do przejazdu będzie konieczny Bilet Wolnej Jazdy, który zainteresowani mogą otrzymać w Punkcie Obsługi Klienta MZK przy ul. Wolności 9 w Stalowej Woli. Bilet Wolnej Jazdy wymaga dostarczenia zdjęcia oraz okazania dokumentu tożsamości i dokumentu potwierdzającego pobierania renty lub emerytury. Choć dostarczenie zdjęcia wydaje się kłopotliwe to jednak w dłuższej perspektywie jest korzystne dla pasażera, bo Bilet Wolnej Jazdy jest jedynym dokumentem wymaganym w tym przypadku przy kontroli biletów. Nie trzeba ze sobą wozić dowodu osobistego czy też legitymacji emeryta/rencisty.
Co to jest bilet WOLNEJ JAZDY?
Bilet wolnej jazdy to dokument uprawniający do bezpłatnego przejazdu autobusami MZK od 01.01.2016, który powinny w trakcie podróży posiadać następujące osoby:
- emeryci, którzy ukończyli 60. rok życia, będącym jednocześnie mieszkańcami Gminy Stalowa Wola,
- renciści, którzy ukończyli 60. rok życia, będącym jednocześnie mieszkańcami Gminy Stalowa Wola,
- honorowi dawcy krwi, którzy oddali, co najmniej 12 litrów krwi – kobiety lub 18 litrów krwi – mężczyźni lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
- osoby pobierające świadczenie przedemerytalne, które ukończyły 55 rok życia, będący jednocześnie mieszkańcami Gminy Stalowa Wola,
- osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, które ukończyły 55 rok życia, będący jednocześnie mieszkańcami Gminy Stalowa Wola,
- osoby, którym przyznano tytuł „Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola” lub „Honorowy Obywatel Miasta Stalowa Wola”,
- dzieci w rozumieniu ustawy z dnia 05.12.2014r. o Karcie Dużej Rodziny, będący posiadaczami Karty Dużej Rodziny, wydanej na podstawie przedmiotowej ustawy przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli.
Bilet wolnej jazdy wydajemy w Punkcie Obsługi Klienta, przy ul. Wolności 9 w Stalowej Woli (obok Urzędu Miasta). osoby zainteresowane otrzymaniem biletu wolnej jazdy otrzymują bilet po wypełnieniu wniosku. Wnioski dostępne są w Punkcie Obsługi Klienta, jak również można pobrać wniosek klikając TUTAJ. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie oraz przedstawić ww. dokumenty uprawniające do ulgi. Punkt Obsługi Klienta przy ul. Wolności 9 w Stalowej Woli jest czynny od 9:00 do 16:30, od poniedziałku do piątku.
Czy osoba niewidoma może bezpłatnie podróżować autobusem MZK do Niska?
Tak, osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności powodowanym chorobą wzroku (kod 04-O) mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.
Czy student, w wieku powyżej 26. lat, może korzystać z biletów ulgowych?
Tak. Osoby studiujące na studiach licencjackich lub uzupełniających, bądź jednolitych (pięcioletnich magisterskich) mogą korzystać z biletów ulgowych 50% w całej sieci komunikacji miejskiej (zarówno w strefie miejskiej jak i podmiejskiej). Wiek osoby studiującej nie ma znaczenia w tym przypadku i nie jest żadnym ograniczeniem w prawie do korzystania z ulgi. Nie ma również znaczenia miejsce zamieszkania studenta.